Hurma besin değeri nedir?

Hurmaların bu kadar popüler olmasının bir nedeni, etkileyici beslenme içerikleridir. hurmalar, bol miktarda vitamin, mineral ve besin maddesi içerir ve sayısız sağlık yararları sağlar ve bu sayede hemen hemen herkes için harika bir diyet maddesi oluşturur. Aslında, doktorlar ve sağlık uzmanları tarafından sık sık tavsiye edilir, çünkü dengeli bir diyetin bir parçası olarak yemek hurmaların faydaları daha iyi bir hale gelir.

Hurma meyvesi, kemik gelişimini destekleyen, bağışıklık sistemini iyileştiren ve sağlıklı görmeyi sürdürmeye yardımcı olan A vitamini gibi temel vitaminleri içerir; hücrelerin serbest radikallerin zarar verici etkilerinden korunmasına yardımcı olan, kalp damar sağlığını iyileştiren ve sağlıklı kollajen, kıkırdak, kan damarları ve kas oluşumunu destekleyen C vitamini; ve enerji üretimi ve metabolizması için gerekli olan B vitamini. Mineraller açısından, hurmalar kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olan bol miktarda potasyum içerir; sağlıklı kemikler ve dişler geliştirmedeki rolü ile iyi bilinen kalsiyum; ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı üretimi için hemoglobin üretmeye yardımcı olan demir. Ek olarak, tarihler zengin bir lif kaynağıdır - günlük sindirim ihtiyacımızın% 48'i, aslında - sindirim sağlığına yardımcı olur, kabızlığı önler, kolesterol seviyesini düşürür ve sağlıklı bir vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle, hurmalar anemi, kalp hastalığı, kalp-damar hastalıkları, felç ve hatta bazı kanser türleri dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşullarını ve hastalıklarını önlemenin etkili bir yolu olabilir.

Neden herkesin günlük diyetine hurmaları ​​eklemelisiniz?

Fosfor, demir, potasyum ve kalsiyum gibi iyi bilinen bir enerji, vitamin ve mineral kaynağı olarak, sağlıklı bir günlük diyet için her gün meyve hurmaları​​tüketmek sağlık uzmanı tarafından şiddetle tavsiye edilir. Besin değerinin yanı sıra, araştırma sonuçları meyvelerin kanser hastalıklarını önlemek için hayati öneme sahip antioksidan aktiviteye sahip fenolik bileşikler açısından zengin olduğunu göstermektedir. hurmaların sağlık yararları çok büyük; bu nedenle, her aile günlük alışveriş listesinde özel bir değeri vardır.

hurma meyvesinin daha sağlıklı bir yaşam için sağladığı temel faydaların listesi:

1) Sağlıklı kiloyu korumak
2) Mükemmel enerji yükseltici
3) İnme riskini azaltın
4) Anemik hastalar için enerji sağlamak
5) Alerjik reaksiyonları azaltmak
6) Kemikleri güçlendirmek
7) Karın kanseri önlemek
8) Düşük gece körlüğü
9) Sağlıklı barsak hareketlerini teşvik edin ve ishali kontrol edin