Hurmalar ne için kullanılabilir?

Hurmalar tatlı, besleyici bir atıştırmalıktır ve geldikleri zaman yenebilir veya şurupla sırlanabilir. Alternatif olarak, lezzetli bir büküm için, fındık (ceviz, badem ve ...), şekerlenmiş portakal ve limon kabuğu, tahin, badem ezmesi veya krem ​​peynir gibi çeşitli dolgularla çekirdeklendirilebilir ve doldurulabilirler. Aslında, hurmalar çok yönlüdür, farklı ülkeler hurma meyvesi için kendi kullanımlarını bulmuşlardır. Örneğin Fas'ta, taginler gibi lezzetli yemeklerde, pudinglerde, kurabiye (ka'ak) ve diğer tatlılarda kullanılır. Aslında pişmiş muamelelerde etkili bir doğal bağlayıcı ajan yaparlar. Amerika Birleşik Devletleri'nin kendine özgü bir hurma yemeği vardır, genelde tatillerde yenen bir tür kek olan hurma ekmeğidir. Büyük bir hurma plantasyonunun olduğu güneydoğu İspanya'da, hurmalar genellikle çukurlanır, kızartılmış bademle doldurulur, pastırmaya sarılır ve tatlı ve lezzetli bir tat hissi için sığ kızartılır.

Aslında, insanlar yiyecek kreasyonlarıyla daha maceracı hale geldikçe, yemek hurmalarının giderek daha ilginç hale geldiğini görüyoruz; Bazı yeni yenilikler çikolata kaplı hurmalar ve hatta pırıl pırıl hurma meyve suyu içermektedir. hurma şurubu doğal bir tatlandırıcı olarak içeceğe de eklenebilir. Daha az bazı kullanımlar küpler, macunlar, formalar, hurma şurubu, tozlar, sirke ve alkole işlemeyi içerir. Belki de en çok yönlü ve yaygın olarak kullanılan hurma çeşitliliği, kırmızı hurma da bilinen Hünnap hurmasıdir. Hünnap hurmaları ​​çoğunlukla İran, Pakistan ve Hindistan'da kurutulmuş bir hurma olarak kullanılırken, çoğu ülkede taze olarak yeniliyorlar. Büyük Britanya'da ikindi çayıyla birlikte kurutulmuş olarak servis edilirken, Kore, Çin ve Tayvan'da yaygın olarak tatlı bir şurup, çay için bir tatlandırıcı, marmelatlarda, meyve sularında ve hatta meyve brendi (rakı) olarak kullanılırlar.

Ancak hurmalar yalnızca farklı yemekler ve lezzet kombinasyonları oluşturmak için kullanılmaz - pratik uygulamalara da sahiptir. İslam ülkelerinde, Ramazan ayı boyunca, etkileyici sürdürebilme kabiliyetleri nedeniyle her akşam oruç tutmanın bir yolu olarak, aynı zamanda oruç tutma döneminin yanı sıra, kaybedilen enerjiyi doldurmanın ve kabızlığı hafifletmenin etkili bir yoluysa, yenir. Aslında, dünyanın bazı bölgelerinde, hurmaların zengin besleyici değeri geleneksel tıpta bitkisel ilaç olarak bile kullanıldığını gösterir.